1 C
Akmenė
2024 / 04 / 19

Kibernetinis saugumas Lietuvoje: sukčių metodai, dažniausi taikiniai ir didėjantis visuomenės akylumas

Ar jau skaitėte?

Lietuvos Respublikos (LR) Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.

„Kibernetinio saugumo situacija Lietuvoje gerėja – tam įtaką daro tiek valstybės, tiek verslo, tiek pačių gyventojų augantis dėmesys šiai sričiai“, – tikina Lietuvos Respublikos (LR) Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza. Jei prieš kelerius metus dažnas dar susimąstydavome, kas yra tas kibernetinis saugumas ir kuo jis reikšmingas kiekvienam iš mūsų, šiandieninėje visuomenėje kibernetinio saugumo svarba ir aktualumas bemaž nekvestionuojami.

- Reklama -

„Tačiau turime nepamiršti, kad tobulėjame ne tik mes, bet ir kibernetinius išpuolius rengiančios nusikalstamos grupės ir asmenys. Mūsų pažeidžiamumus gali sumažinti spartesnis kibernetinio saugumo reikalavimų įgyvendinimas, nuolatinis darbuotojų kompetencijų kėlimas ir jų darbo sąlygų gerinimas, adekvatus išteklių planavimas“, – sako LR Krašto apsaugos viceministras E. Kerza.

Labiausiai pažeidžiamos – interneto svetainės

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) direktoriaus dr. Ryčio Rainio teigimu, Lietuvoje per pastaruosius metus vykdytų kibernetinių atakų grėsmės lygis – vidutinis.

Visgi techniškai sudėtingų, tęstinių ir tikslingai nukreiptų kibernetinių atakų skaičius auga, ir prognozuojama, kad ateityje tendencijos ateityje nesikeis: didės technologinių procesų žvalgyba ir daugės atakų, kurioms bus naudojami duomenis šifruojantys ir išpirkos reikalaujantys virusai.

„Svarbiausiais kibernetinių atakų Lietuvoje taikiniais ir toliau išliks energetikos, užsienio reikalų ir saugumo politikos, finansų ir teisėkūros sektoriai“, – tikina dr. R. Rainys.

- Reklama -

Kalbėdamas apie Lietuvai aktualias kibernetinio saugumo problemas, NKSC vadovas kaip vieną iš pagrindinių saugumo spragų įvardija interneto svetainių pažeidžiamumą.

„Tą liudija ir NKSC atlikta Lietuvos viešojo sektoriaus interneto svetainių saugumo statistika – labai lengva arba lengva įsilaužti net į 75 proc. svetainių. Siekiant sumažinti pažeidžiamumą šioje srityje, reikalingi operatyvūs technologiniai sprendimai ir reguliarus programinės įrangos atnaujinimas“, – pasakoja dr. R. Rainys.

Sukčių pinklės atviros visiems

Kita reikšminga spraga – informacinių sistemų užvaldymo incidentai, kurių Lietuvoje užfiksuojama apie 11 tūkst. Prie tokio tipo incidentų priskiriami užvaldyti įrenginiai, kurie naudojami kenkėjiškai veiklai, ir pažeistos, užvaldytos interneto svetainės. NKSC turimais duomenimis, kiekvieną dieną užfiksuojama vidutiniškai po 10 naujų užvaldytų svetainių atvejų. Pastaruoju metu išpopuliarėjus kriptovaliutoms, itin suaktyvėjo išpirkos reikalaujančių virusų (angl. ransomware) kūrėjai.

- Reklama -

„Išskirti konkrečios pažeidžiamiausios visuomenės grupės negalime, nes kibernetinės grėsmės gali paliesti visus gyventojus, priklausomai nuo kibernetinių nusikaltėlių tikslų, kurie gali apimti tiek šnipinėjimą, veiklos sutrikdymą, tiek duomenų ar lėšų pasisavinimą“, – sako dr. R. Rainys.

Pašnekovo teigimu, atakos taip pat gali būti nukreiptos į sprendimų priėmėjus – valdžios atstovus ir politikus, įtakingus visuomenės veikėjus ir žiniasklaidos atstovus.

Pavyzdžiui, šių metų sausį buvo įsilaužta į naujienų portalą tv3.lt ir paskelbta melaginga informacija apie Krašto apsaugos ministrą Raimundą Karoblį, o vėliau, imituojant siuntėjo pašto adresą, tikslinei auditorijai – Lietuvos valstybės institucijų ir žiniasklaidos atstovams – buvo išsiųsti elektroniniai laiškai su priedu, kuriame įterptas kenksmingas kodas.

Kito tipo atakos yra vykdomos pasitelkiant socialinės inžinerijos ar apgaulės būdus, taikomus patikliems organizacijų ar įmonių darbuotojams: pagal šios atakos schemą kibernetinis nusikaltėlis, apsimesdamas įmonės darbuotoju (dažniausiai direktoriumi), kreipiasi į finansų skyrių dėl skubaus tarptautinio pavedimo. Pirmame laiške jis dažniausiai nenurodo jokių rekvizitų, kur reikia pervesti pinigus, o užklausia, kokių duomenų reikia šiam pavedimui atlikti. Tokiu būdu sumažinamas darbuotojo įtarumas ir sukuriama iliuzija, kad bendraujama su tikruoju direktoriumi.

Nors gali susidaryti įspūdis, kad kibernetinės atakos nukreiptos į valstybės valdymo struktūrose aukštas pareigas užimančius pareigūnus ar kitų įtakos turinčių socialinių klasių atstovus, kiekvienas mūsų galime tapti kibernetinio nusikaltėlio auka. Būtent todėl dr. R. Rainys kaip trečiąją atakas patiriančią grupę išskiria visus internetu besinaudojančius asmenis.

Būtinas didelis dėmesys prevencijai

„Per 2017 m. bendras Lietuvoje tirtų incidentų skaičius – 55 tūkst., iš kurių daugiau nei 500 galime įvardinti kaip didelės ir vidutinės reikšmės incidentus. Sustiprinti NKSC pajėgumai leido užfiksuoti daugiau žalingos programinės įrangos veiklos kibernetinėje erdvėje, kuri kitomis priemonėmis neaptinkama“, – pasiekimais džiaugiasi NKSC vadovas dr. R. Rainys.

Gruodį Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) studentai ir dėstytojai dalyvavo LR KAM organizuotame seminare, kurio metu daugiau sužinojo apie naujausias kibernetinio saugumo srities aktualijas, iššūkius bei savo akimis pamatė, kaip vykdomos tam tikros kibernetinių nusikaltėlių atakos.

Pasak KTU IF Kompiuterių katedros vedėjo prof. dr. Algimanto Venčkausko, žinių sklaida kibernetinio saugumo klausimais itin svarbi tokių nusikaltimų prevencijai.

„Šiais informacijos ir technologijų laikais, kuomet didelę laiko dalį praleidžiame prie kompiuterių ar kitų išmaniųjų įrenginių, turime gerai išmanyti ne tik, kaip jais naudotis bendrąja prasme, o kaip naudotis saugiai. Viena klaida, vienas neatsargus elektroninio laiško prisegtuko spustelėjimas – ir tavo asmeninė informacija jau pasiekiama piktavaliui“, – tikina profesorius.

„Organizuodami savo vykdomą magistro studijų programą „Informacijos ir informacinių technologijų sauga“, itin daug dėmesio skiriame informacijos saugos vadybos ir kibernetinės erdvės teisinio reguliavimo žinių klausimams. Studentai supažindinami su įvairiomis pažeidžiamumų paieškos technologijomis, metodais bei kaip imituojant įsilaužėlių veiksmus nustatyti esamus pažeidžiamumus organizacijos informacinėje infrastruktūroje, tuo pačiu nepažeidžiant organizacijos infrastruktūros funkcionavimo“, – pasakoja A. Venčkauskas.

Parengta remiantis Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) ir Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos (KAM) informaciją.

Mantas Lapinskas
Viešųjų ryšių projektų vadovas
Kauno technologijos universitetas

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...